E-ticaret Yapabilmek İçin Neler Gereklidir?

 

Ürün Tedariği

Bu sürecin başlaması için gerekli en temel unsurun ürün, tedarikçisi ya da üreticisi olabilmektir. Elde bulunan malın doğru müşteriyi bulabilmesi, müşterinin ihtiyacını karşılayabilmek için de doğru ürünü sunabilmek ve  satışını gerçekleştirmek bu sürecin üretim için tekrarlanabilmesini sağlar.

Ürün Fotoğrafları

E-ticaret sitenize koyacağınız görseller, potansiyel müşterilerin tüm merakını giderebilecek özellikte olmalıdır. Site ziyaretçilerinizin ürüne dokunma şansı olmayacak, tamamen fotoğraf ve ürün açıklaması ile ikna edileceğinden ürünün müşteriyi ikna edilmesiyle satış gerçekleştirebilir. Böylelikle müşterinin  temel merakını giderilmesiyle müşterinin ihtiyacını da karşılanabilecektir.

E-Ticaret Sitesi

Mağazanın güvenirliği ve görünüşünün müşteri çektiği gibi sanal ortamda bulunan sitenizin görünümü ve güvenirliği de müşteri çekecektir. Haliyle sanal ortamda bulunan siteniz görünüşüyle diğer sanal mağazalarla rekabet halinde müşteriyi size yönlendirecektir.

Ürün Sayfası

E-ticaret sitelerinde her ürünün ayrıca kendisine ait bir sayfa vardır. Temel bir ürün sayfasında ürün ismi, marka, model, beden, ölçü, renk, diğer opsiyonlar, ürün açıklaması, ürün görseli, sepete ekle veya satın al butonları gibi unsurlar yer alır. Ürün görselleri net, mümkün olduğunca ürünün özelliklerini yansıtabilen özelliklerde olmalı. Ürün açıklamalarında bazı teknik bilgilerin yanı sıra, ürünü biraz daha hikayeleştirerek ve özendirerek anlatım yapmak ve her ürün için özgün bir açıklamaya yer vermek çok önemli; hem kullanıcı deneyimi açısından, hem de SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) açısından. Ürün sayfasına yazılan her kelime müşterinin arama motoruna  talebini yazmakla müşteriyi size yönlendirdiği gibi ürünü müşterinize de sunacaktır.

Kargo Süreci

Ürünlerinizi müşterinize iletebilmek amaçlı lojistik desteğin sağlanabilmesi gerekir.  Bunun için herhangi bir lojistik firmasıyla anlaşarak bu süreci maliyet olarak ucuza getirebileceğiniz gibi kaliteli, ulaşan ürünün müşterinin size geri dönüşümünü sağlayacaktır. Güvenli bir şekilde ulaşan ürünün müşterinin memnuniyeti ile SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) da birçok müşteriyi ürün sayfasının ağına düşürecektir.

Ödeme Yöntemlerine Belirlemek

E-ticaret sistemlerinde müşterilerinizin ürün veya hizmet satın alma işlemini gerçekleştirirken ödeme türünü seçebilmesi gerekmektedir. E-ticaret sistemini kurarken kapıda ödeme,havale, mobil ödeme vb. ödeme şekilleri sunarak müşteri için satış kolaylığını sağlanması gerekmektedir.

 

Fiyatlandırma ve Kampanyalar

E-ticaret sitesi demek, kullanıcılar için indirim, kampanya ve fırsat demek aynı zamanda. Biraz faydalı ve yaratıcı kampanyalar ve fiyat politikaları uygulayarak hem satışı kolaylaştırmak, hem de aynı kullanıcılara tekrar tekrar ürün satmak daha mümkün hale gelecektir. 

E-Ticaret Pazarlama Stratejisi Ve Uygulama

E-ticarete başlamak istiyorsanız, aynı zamanda rekabetin yüksek olduğu büyük bir pazara girdiğinizi kabul etmeli ve ayakları yere basan planlar yapmalısınız. E-ticaret operasyonları için tüm dijital pazarlama dinamikleri aktif olarak kullanılmalıdır.

  • Sosyal medya pazarlaması,
  • SEO
  • Sosyal medya reklamları,
  • Google Ads modelleri,
  • Google Analytics, Yandex Metrica

gibi satış, pazarlama ve analiz odaklı kavramlar en önemli silahlarınız olacak. Tümüne birden hakim olamayacağınız için, bu noktada profesyonel bir ekiple, bir ajansla veya şirket bünyesinde maaşlı çalışan bir dijital pazarlama departmanı ile bu süreci yönetebilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri

Satın alma işleminden öncesi ve sonrası için ayrı soru ve ihtiyaçlara göre bir müşteri hizmetleri politikası belirlemeniz gerekir; buna iade politikası da dahil. Unutmayın, dijital platformlarda memnun edemediğiniz kullanıcıların hikayeleri, yine bu platformlarda hızlı bir şekilde yayılabilir ve tüm emeklerinizin çöp olmasına yol açabilir.